Godzina Miejsce Tytuł wykładu Prelegent Opis i szczegółowe informacje
10:00 - 13:30 SWPS Sopot

sala 006
Transmisja na żywo
wykładów z Dnia Mózgu
w SWPS we Wrocławiu
  • 10:10 - 11:10 "Zegar okołodobowy mózgu" (prof. dr hab. Elżbieta Pyza)
  • 11:10 - 12:10 "Niezwykle mózgi niezwykłych ludzi - ksztaltowanie umysłowości przy zaburzeniach, uszkodzeniach lub nietypowej budowie mozgu" (dr Magdalena Król)
  • 12:30 - 13:30 "Wielowymiarowość doświadczania bólu" (dr Edyta Szczuka)

Liczba miejsc: 30
Uwaga! Wykłady ogólnodostępne - bez rezerwacji.
13:30 - 14:15 SWPS Sopot

sala 209
Samokontrola a funkcjonowanie mózgu dr Jacek Buczny
Pracę badawczą poświęcam analizowaniu mechanizmów samokontroli zachowań impulsywnych: jedzenia, kupowania oraz hazardu i innych uzależnień, w tym pracoholizmu. Interesują mnie także zachowania refleksyjne: przewidywanie zdarzeń, tworzenie i realizacja celów, wprowadzanie korekt działania ułatwiających realizację celu oraz podejmowanie decyzji. Prowadzone przeze mnie badania mają na celu określenie dlaczego i w jakich okolicznościach ludzie są w stanie kontrolować własne działania, a kiedy nie mają takiej możliwości i tracą motywację do działania.
Wystąpienie ma na celu przedstawienie kilku pytań dotyczących użyteczności wiedzy o mózgu w wyjaśnianiu przebiegu wyższych funkcji psychicznych. Przykładem będą mechanizmy odpowiedzialne za skuteczną samokontrolę. Omówię także niebezpieczeństwa związane z interpretacją wyników badań mózgu.

Liczba miejsc: 80
Uwaga! Wykład ogólnodostępny - bez rezerwacji.
14:15 - 15:00 SWPS Sopot

sala 209
A może Bóg mieszka w mózgu? mgr Przemysław Staroń
Absolwent psychologii i kulturoznawstwa (specjalność religioznawcza) KUL. Pracownik SWPS (Zakład Psychologii Wspomagania Rozwoju - o/Sopot, ekspert w Centrum Prasowym). Trener w Centrum Rozwoju Jump. Nauczyciel etyki, filozofii i wiedzy o kulturze w II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Realizował tutorial z nauk o religiach w Collegium Invisibile, a obecnie wykłada religioznawstwo w Sopockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Problem istnienia Boga fascynuje człowieka od zawsze, zajmując jedno z czołowych miejsc wśród najważniejszych tajemnic ludzkości. Czy kwestię istnienia Boga należy wrzucić do szuflady "ignoramus et ignorabimus" i uznać, że nigdy jej nie rozwiążemy? A może należy poszukać odpowiedzi wśród badań neurobiologicznych? Zapraszam do tej niezwykłej, popularnonaukowej podróży w głąb ludzkiego mózgu i świata z pogranicza... światów!

Liczba miejsc: 80
Uwaga! Wykład ogólnodostępny - bez rezerwacji.
Godzina Miejsce Tytuł warsztatu Prowadzący Opis i szczegółowe informacje
15:00 - 17:00 SWPS Sopot

sala 209
W sidłach własnego mózgu. Halucynacje Beata Błażejewicz,
Agnieszka Konkel
Beata Błażejewicz i Agnieszka Konkel są studentkami III oraz V roku psychologii na SWPS. Członkinie Koła Naukowego Empiria.
Warsztat ma na celu przybliżenie (część I) oraz przeprowadzenie (część II) na wolontariuszach eksperymentu Ganzfelda dotyczącego deprywacji sensorycznej. Lubicie dziwne, zaskakujące sny? Abstrakcyjne obrazy? Niezrozumiałe wizje pełne sprzeczności? Czy wiecie, że można otrzymać taki efekt bez substancji halucynogennych? Wszystko, czego potrzebujemy to radio, słuchawki i piłeczka pingpongowa. Zapraszamy na niesamowity warsztat, podczas którego dowiecie się, jak można wpaść w sidła własnego mózgu.

Część I (prezentacja eksperymentu) trwać będzie od 15:00 do 15:30.
Część II (eksperyment) przeprowadzona zostanie 3-krotnie.
Godziny rozpoczęcia eksperymentów: 15:30, 16:00 i 16:30.
Uwaga! Część II podlega rezerwacji.

Maksymalna liczba uczestników w części I: 50
Maksymalna jednorazowa liczba uczestników w części II: 6

Wolontariusze chcący wziąć udział w eksperymencie proszeni są o przyniesienie własnego odtwarzacza MP3 i słuchawek.
Uwaga! Przeciwwskazania do udziale w eksperymencie to: epilepsja, depresja, schizofrenia.
Godzina Miejsce Tytuł warsztatu Prowadzący Opis i szczegółowe informacje
15:00 - 15:45 SWPS Sopot

sala 006
Neuroedukacja mostem między neuronauką i edukacją Ewa Międzobrodzka
Studentka V roku psychologii w SWPS Sopot, interesująca się neuropsychologią, edukacją oraz popularyzacją nauki, autorka bloga: neuroedukacja.net. Członek International Mind Brain and Education Society.
Podczas warsztatu zostaną zaprezentowane najnowsze możliwości wykorzystania wiedzy o mózgu w edukacji oraz wskazane obszary dla współpracy między naukowcami zajmującymi się mózgiem oraz nauczycielami. Uczestnicy warsztatu będą mogli przetestować swoją wiedzę o mózgu oraz neuro-mitach i wziąć udział w quizie z nagrodami.

Maksymalna liczba uczestników: 30
Warsztat dedykowany również nauczycielom.
Warsztat ogólnodostępny - bez rezerwacji.
15:45 - 16:30 SWPS Sopot

sala 006
Uzależniony mózg mgr Magdalena Jaroch
Pedagog resocjalizacji, specjalista terapii uzależnień, studentka SWPS dla magistrów; interesuję się przede wszystkim psychologią uzależnień, chorób i zaburzeń psychicznych oraz psychosomatyką. Zajmuję się terapią uzależnień w przychodni ambulatoryjnej.
Podczas warsztatu zostaną poruszone następujące pytania: Czy uzależnienie jest chorobą mózgu czy tylko przejawem słabej woli? Jak oszukuje nas mózg? - o mechanizmach uzależnienia. Na czym polega zjawisko "głodu" i "nawrotu"? Czy istnieje "lek na uzależnienie"? - czyli o farmakologii w nałogach.

Maksymalna liczba uczestników: 30
Warsztat ogólnodostępny - bez rezerwacji.
16:30 - 17:00 SWPS Sopot

sala 006
Co nam w mózgu gra? Marta Wrońska,
Helena Respondek
Marta Wrońska: studentka III roku psychologii na SWPS oraz II roku gry na fortepianie na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przewodnicząca Koła Naukowego Empiria. Interesuje się psychologią twórczości, szczególnie z perspektywy poznawczej, a także psychologią muzyki.
Helena Respondek: studentka V roku psychologii, członkini Koła Naukowego Empiria, posiada wieloletnie doświadczenie muzyczne, prowadzi wydziałowy chór na SWPS Sopot.
Warsztat o snach pełnych muzycznych barw, o realistycznych koncertach słyszanych tylko w głowie, o nieustających i zapętlonych melodiach, które dręczą mózg. Zapraszamy wszystkich muzykofili i nie tylko!

Maksymalna liczba uczestników: 30
Warsztat ogólnodostępny - bez rezerwacji.
15:00 - 17:00 SWPS Sopot

hol
Lustrzany rysunek Członkowie SKN Homunculus
Ewelina Kurowska, Adam Kozłowski, Maciej Dylewski, Stanisław Haczkowski, Arek Działoszewski, dr Wojciech Glac
Czy jesteś wstanie w pełni kontrolować swój zmysł wzroku? Czy potrafisz narysować prosty rysunek, gdy kartka i ręka są poza polem widzenia? Uważaj - dostępne będzie tylko odbicie lustrzane. Czy podejmiesz wyzwanie?

Warsztaty ogólnodostępne - bez rezerwacji.
15:00 - 17:00 SWPS Sopot

hol
Sztuczna ręka Członkowie SKN Homunculus
Ewelina Kurowska, Adam Kozłowski, Maciej Dylewski, Stanisław Haczkowski, Arek Działoszewski, dr Wojciech Glac
To wyzwanie tylko dla prawdziwych śmiałków o stalowych nerwach! Czy twój mózg zaakceptuje sztuczną rękę? Tylko u nas można dostarczyć organizmowi zastrzyk adrenaliny.

Warsztaty ogólnodostępne - bez rezerwacji.
15:00 - 17:00 SWPS Sopot

hol
Jak oszukać swój mózg, czyli prawie wszystko o iluzjach Członkowie SKN Homunculus
Ewelina Kurowska, Adam Kozłowski, Maciej Dylewski, Stanisław Haczkowski, Arek Działoszewski, dr Wojciech Glac
Zastanawiałeś się kiedyś, czy to co widzisz jest rzeczywiste? Czemu zwykłe rysunki nagle wydają się wirować? Widzimy coś, co w ogóle nie istnieje? U nas możesz zobaczyć kilka sztuczek, które spróbują oszukać Twoje zmysły i dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje.

Warsztaty ogólnodostępne - bez rezerwacji.